שיפוץ דירה בבניין משותף

שיפוץ דירה הוא עסק מורכב ומתיש עבור המשפצים, אך בסופו של דבר ההשקעה משתלמת עבורם. כך הם נהנים להתגורר בבית משופץ שנותן תחושה של התחלה חדשה במקום מוכר – שזה נפלא.

לצד השמחה הגדולה אותה חשים המשפצים, השכנים שלהם לא מרוויחים מהעניין. עבור השכנים, כל תהליך השיפוץ הוא נטל אחד גדול. הרעשים, עובדי הבניין ובעלי המקצוע האחרים שנכנסים ויוצאים מהבניין. המעלית התפוסה במהלך שעות היום והלכלוך מקשים מאוד על הדיירים. ולכן, חוקקו חוקים שמטרתם להפחית את הפגיעה ולשמור על זכויותיהם.

לשמור על זכויותיהם של השכנים בעת שיפוץ דירה בבניין משותף

השכנים שלכם החלו לשפץ את דירתם? חשוב שתכירו את החוקים שחוקקו בנוגע לשיפוץ דירה בבניין משותף. הכרת החוקים תאפשר לכם לשמור על זכויותיהם במידה שהן ייפגעו.

להלן החוקים החלים על שיפוץ דירה בבניין משותף:

  1. אין לבצע עבודות שיפוצים שגורמות לרעש בימי חול בין השעות שמונה בערב ועד שבע בבוקר.
  2. אין לבצע עבודות שיפוצים מחוץ לבניין בימי מנוחה בין השעות חמש אחר הצהריים ועד שבע בבוקר למחרת. במקרה שהרעש מפריע או מהווה מטרד. חל איסור לבצע עבודות שמפריעות ומהוות מטרד גם מחוץ לבניין.

*ימי המנוחה של יהודים כוללים את הימים הבאים: ימי שבת והחגים, ראשון ושביעי של חג פסח וראשון ושביעי של חג שבועות, ראשון ושמיני עצרת בחג סוכות, יום כיפור ושני ימי ראש השנה. כמו כן, אין להרעיש בשעות אלו בימי המנוחה והחגים של דרוזים, מוסלמים ונוצרים.

מה לעשות במקרה שהזכויות הופרו?

הפרת הזכויות של השכנים והדיירים שמתגוררים באזורים הסמוכים לדירה בה מתבצע השיפוץ, עשויה לפגוע באיכות החיים בצורה ניכרת. מפגע רעש הינו עבירה פלילית ועל כן יש לטפל בגורם לו.

כדי למנוע את הפגיעה זכאי כל אדם שמתגורר ליד האזור בו מתבצעות העבודות וסובל מרעשים לבצע פעולות שמטרתן למנוע את המטרד. במידה שמדובר על אדם פרטי, עליו לפנות אל הגורם לרעש ולבקש ממנו להפסיק את הרעשים.

כמו כן, רשאי הנפגע לפנות אל משטרת ישראל ולבקש ממנה להפסיק את הרעש. בחלק מהמקרים יכולה המשטרה להטיל קנס על הגורם לרעש.

במידה שהגורם לרעש הינו גוף עסקי או ציבורי, יש לפנות אל הגורם ולבקש ממנו להפסיק להרעיש. כמו כן, יש לפנות אל הרשות המקומית ואל הממונה על איכות הסביבה ברשות ולספק את כל הפרטים שנוגעים לגורם שמהווה מטרד. רצוי שהפניות יתבצעו בכתב. במקרים אלו אפשר להגיש תביעה פלילית או אזרחית כנגד הגורם לרעש.

הגשת תביעה כנגד הגורם לרעש

שכנים שמשפצים את דירתם ויוצרים רעש שמפריע לשכניהם ולאנשים שמתגוררים בסמוך למבנה גם מבצעים עבירה פלילית וגם פוגעים בתחושה האישית ומעוררים כעס ותסכול בקרב שאר הדיירים. במידה שהמשפצים אינם מתייחסים ברצינות לבקשותיהם של הדיירים האחרים, אין מנוס ובמקרים מסוימים הפתרון הוא אכן להגיש תביעה כנגד המשפצים.

במקרה שהוחלט להגיש תביעה כנגד הגורם המטריד, רצוי לפנות אל עורך דין שמתמחה בתחום סכסוכי שכנים בבתים משותפים. עורך דין מקרקעין יוכל לסייע למגישי התביעה להצליח ולהשיג את מבוקשם – לשמור על זכויותיהם ולהשיב את השקט אל הבניין.

לתשומת ליבכם

המידע המופיע באתר זה מיועד למטרות מידע כלליות בלבד ואין לראות בו כייעוץ משפטי או חוות דעת משפטית. התוכן של אתר זה עשוי שלא לשקף התפתחויות משפטיות עדכניות, פסקי דין או הסדרים. צפייה באתר זה או פנייה למשרדנו אינם מקימים יחסי עורך דין-לקוח. נא לא לשלוח לנו מידע סודי עד למועד שבו נוצרו יחסי עורך דין-לקוח. אנו ממליצים לפנות לייעוץ של יועצים משפטיים מוסמכים המורשים בתחום השיפוט שלך לגבי כל בעיה משפטית שתהיה לך.